A miskolci kórház is csatlakozik hibrid orvosképzéshez

Az országban elsőként a Semmelweis Egyetemen indul el az a hibrid rezidensi-kutatói program, amely egyszerre erősíti az orvosi-kutatói utánpótlást, és emeli a betegellátás színvonalát is. Április 20-án Budapesten több mint 30 egészségügyi intézmény képviselője kötött stratégiai együttműködési megállapodást. Köztük a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója, Dr. Zsákai Zsolt.
A dokumentum szerint a leendő orvosoknak nem kell majd választaniuk a klinikai munka és a tudományos karrier között, párhuzamosan végezhetik rezidensi és doktori képzésüket.
A Semmelweis Egyetem és a magyarországi kórházak, rendelőintézetek, valamint országos intézetek közötti ünnepélyes megállapodás aláírási rendezvényén Dr. Merkely Béla rektor hangsúlyozta, hogy ezzel a stratégiai partnerséggel országszerte segíthetik a fiatal szakorvosjelöltek tudományos és szakmai előmenetelét, ezáltal hozzájárulnak a betegellátás általános magyarországi színvonalának emeléséhez, és a tudományos innovációs kapacitás erősítéséhez. Az új hibrid rezidensi-kutatói programban az ország legkülönbözőbb pontjain dolgozó rezidensek részt vehetnek a Semmelweis Egyetem PhD-képzésében úgy, hogy a jogszabályok által lehetővé tett részmunkaidős foglalkoztatásnak köszönhetően össze tudják hangolni a klinikai és a tudományos munkájukat. A rektor megemlítette azt is, hogy a legkiválóbb doktori hallgatók és rezidensek részt vehetnek majd az idén negyedik alkalommal meghirdetett a Harvard Medical School klinikai kutatásokra fókuszáló 9 hónapos posztgraduális kurzuson is – közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház És Egyetemi Oktatókórház április 22-i Facebook-posztjában.
Az aláíró ünnepségen elhangzott, hogy a megállapodással új korszak kezdődik a hazai egészségügyben, az így kialakuló vezetői utánpótlás-nevelés az egész magyar ellátás jövőjét formálja majd.
Szó volt arról is, hogy a Semmelweis Egyetem Transzlációs Doktori programja egyedülálló módon ötvözi a rezidensképzést és a tudományos PhD-programot, mivel a résztvevők saját kórházaikban maradhatnak, miközben párhuzamosan klinikai és tudományos mentoroktól kapnak iránymutatást. A képzésben résztvevő orvosokból a jövőben saját intézményeik osztályvezetői, főorvosai, sőt vezetői válhatnak. A Semmelweis Egyetem stratégiai célja, hogy a programba tehetséges hallgatókat és kutatókat vonzzon be, ami hosszú távon biztosítja a magas szintű szakmai utánpótlást. Az előzetes igényjelzések alapján megduplázódhat a transzlációs medicina doktori programba jelentkezők száma, elérve akár az évi 150-et is. A hibrid rezidensi-kutatói programhoz csatlakozott intézmények pedig bekapcsolódnak az országos tudományos vérkeringésbe, ezzel is emelkedik a szakmai presztízsük.
A Semmelweis Egyetem nevében Dr. Merkely Béla rektor látta el kézjegyével a B.-A.-Z. Vármegyei Központi Kórházzal kötött megállapodást is.





































