Hirdetés

Számos műtárggyal gazdagodott a miskolci múzeum

MTI | 2026. 04. 07. | 14:05:45
Az alkotások a Magyar Nemzeti Bankból érkeztek.
Számos műtárggyal gazdagodott a miskolci múzeum
Varga Mihály és Csöbör Katalin az átadókor (Fotó: Csöbör Katalin Facebook-oldala)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A Magyar Nemzeti Bank 1400 alkotást számláló gyűjteményéből 101 műtárgyat helyez letétbe 51 alkotótól a miskolci Herman Ottó Múzeumban.

A műtárgyak átadásáról a helyszínen április 7-én tartott sajtótájékoztatón Varga Mihály, az MNB elnöke elmondta: a nemzeti bank nemcsak kortárs művészeti alkotásokat vásárolt az elmúlt időszakban, hanem megléte – azaz 1924 – óta törekedett a külföldre került magyar alkotások visszavásárlására is, ennek köszönhetően került vissza például Munkácsy, Vaszary vagy Gulácsy alkotás az országba.

Varga Mihály kiemelte: a jegybank törekszik rá, hogy kiszabadítsa raktáraiból az ott lévő, korábban összegyűjtött műalkotásokat, így a több mint 1400 művet számláló gyűjteményt egy fővárosi és 29 vidéki múzeumban, galériában helyezik el.

Megjegyezte, a Miskolcra kerülő állomány méretét tekintve országosan az első háromban van.

Ismertette: bár elsősorban letétbe helyezésről van szó, hosszú távon azt szeretnék elérni, hogy a tárlat egy miskolci gyűjteménnyé válhasson. Elmondta, hogy a gyűjteményben például Lantos Ferenc és Batykó Róbert alkotásai is láthatók lesznek majd. Varga Mihály szavai szerint a letétbe helyezéssel minden résztvevő jól jár, hiszen értékesebbé válik a múzeum gyűjteménye.

Szolyák Péter múzeumigazgató köszöntőjében többek között arról beszélt, hogy a Herman Ottó Múzeum sikerei és a Miskolcra kerülő gyűjtemény visszaigazolja azt a kulturális bizalmat, amely a Magyar Nemzeti Bank, a múzeumlátogató közönség és az intézmény fenntartói részéről fennáll. Felidézte, két éve az intézmény másodszor is az év múzeuma lehetett, emellett az Év kiállítása különdíját is elnyerték, továbbá egy új képtárral és egy látványrestaurátor-műhellyel gazdagodtak.

Csöbör Katalin országgyűlési képviselő egyebek mellett azt mondta, hogy a gyűjtemény elhelyezése túlmutat önmagán, arról az elkötelezettségről is szól, amely bizonyítja a magyar nemzeti értékek ápolására, őrzésére és annak tovább adására való törekvést.

Tóth-Szántai József polgármester köszöntőjében fontosnak nevezte a kezdeményezést. Mint mondta, a jegybank és a Herman Ottó Múzeum ezzel hozzájárulnak ahhoz, "hogy Miskolc ismét felkerüljön arra a térképre", ahol számolnak a várossal és figyelnek rá.

A Magyar Nemzeti Bank korábban Budapesten, Debrecenben, Székesfehérváron, Karcagon és Veszprémben adott át műalkotásokat az érintett múzeumok számára.

További híreink
Két héten át aszfaltoznak Miskolcon
Két héten át aszfaltoznak Miskolcon
A forgalmi rend változására kell számítani.
Villanyoszlopnak csapódott egy autó Miskolcon
Villanyoszlopnak csapódott egy autó Miskolcon
Tűzoltók, mentők a helyszínen.
Fegyveres rablót fogtak Miskolcon
Fegyveres rablót fogtak Miskolcon
Helyi lakos tartotta vissza a támadót.
Hőség: vizet osztanak Miskolcon
Hőség: vizet osztanak Miskolcon
Van, ahol párakapuk is működnek.
Új mentőegység állt szolgálatba Miskolcon
Új mentőegység állt szolgálatba Miskolcon
Az Újgyőri főtér térségétől egészen Bükkszentkeresztig gyorsabban érkezhet segítség.
Miskolc polgármestere garanciákat vár a DVTK-tól
Miskolc polgármestere garanciákat vár a DVTK-tól
Tóth-Szántai József egyeztetést kezdeményezett a klubvezetőkkel.
Nyúlcipőt húztak a miskolciak
Nyúlcipőt húztak a miskolciak
Diákok, tanárok, családok és amatőr futók egyaránt rajthoz álltak.
Megszépül a Jókai utcai aluljáró
Megszépül a Jókai utcai aluljáró
Miskolci diákoknak köszönhetően.
Négy ittas okozott balesetet Borsodban
Négy ittas okozott balesetet Borsodban
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság egyenruhásai folytatják.
Meghalt a Kossuth-díjas koreográfus, Timár Sándor
Meghalt a Kossuth-díjas koreográfus, Timár Sándor
Gyermektáncegyüttesével a világ legkülönbözőbb tájain képviselte hazánkat.
Elhunyt a nemzet művésze
Elhunyt a nemzet művésze
A szitanyomat-technika jeles képviselőjének tartották.
Ötven éve halt meg a legendás magyar színész
Ötven éve halt meg a legendás magyar színész
Máig nem tisztázott a halálának pontos körülménye.
Demeter Szilárd lemondott
Demeter Szilárd lemondott
Posztjáról június 1-el távozott.
A legmagasabb német elismerést kapta Nádas Péter
A legmagasabb német elismerést kapta Nádas Péter
A rend még 2025 júniusában választotta új tagjai közé a magyar írót.
Arany Pálma: román film nyert
Arany Pálma: román film nyert
Orosz rendezőé a Nagydíj.
Meghalt Csák Gyula író
Meghalt Csák Gyula író
Számos szociográfiai és dokumentarista művet hagyott hátra.
Hatvanéves Frei Tamás
Hatvanéves Frei Tamás
Hat nyelven beszél.
Június 20-án rendezik a Múzeumok éjszakáját
Június 20-án rendezik a Múzeumok éjszakáját
Az esemény kiemelt városa idén Sopron lesz.
Meghalt Sörös Sándor színművész
Meghalt Sörös Sándor színművész
Mel Gibson, Willem Dafoe és Tom Selleck magyar hangja is ő volt.
MME: ne bántsuk a tőrösdarazsakat!
MME: ne bántsuk a tőrösdarazsakat!
Emberre, háziállatokra nem veszélyesek
Emberi arc, kézfej és csontok egy beteghordozó lakásában
Emberi arc, kézfej és csontok egy beteghordozó lakásában
Elrendelték a férfi bűnügyi felügyeletét.
Gazdaság
Egynapos bezárással tiltakoznak a kisbenzinkutak
Egynapos bezárással tiltakoznak a kisbenzinkutak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Az éves hiánycél 90 százalékon – közölte a Pénzügyminisztérium
Az éves hiánycél 90 százalékon – közölte a Pénzügyminisztérium
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: elkötelezett hazánk az euró bevezetése mellett
Kármán: elkötelezett hazánk az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Hirdetés
Messi góljai továbbjutást és rekordot értek
Messi góljai továbbjutást és rekordot értek
Ennyiszer még senki sem volt eredményes a világbajnokságokon.
Hirdetés